Yks Yangın > Ürünlerimiz > Yangın Algılama ve İkaz Sistemleri > Yangın Algılama ve İkaz Sistemleri

Yangın Algılama ve İkaz Sistemleri

Konvansiyonel Yangın ve Uyarı Panelleri (4,8,12,16 ZONE)

ECP Serisi yeni nesil mikro işlemci teknolojisi ile üretilmiş olan Konvansiyonel Yangın Algılama ve Uyarı Panelleri 4 zon olup, 4’lü zon arttırma kartları ile 16 zona kadar genişleyebilir. Her zona 32 adet dedektör ve sınırsız sayıda buton bağlanabilir (EN54-2 ve EN54-4 Standardına uyumlu). Uygun fiyatı, şık yeni tasarımı, modüler yapıda olması ve kullanıcı dostu basit kullanım kolaylığı sayesinde, bir çok orta ve büyük ölçekli işletmelerde tercih edilmektedir. Panel üzerinde SİREN AKTİF/SUSTUR, BUZZER SUSTURMA, RESET, LAMBA TEST, AUX/KONTAK DEVRE DIŞI, SİRENLER DEVRE DIŞI, KONTROL, GECİKME AKTİF olmak üzere 8 adet, her zonda 1 adet olmak üzere elle kumanda edilebilir tuşlar mevcuttur. Ayrıca yine panelin üzerinde YANGIN, HATA, DEVRE DIŞI, SİSTEM DEVREDE, TEST, SİSTEM HATASI, GÜÇ HATASI, BATARYA HATASI, 24V DC (AUX) HATASI, TOPRAKLAMA HATASI ledleri bulunmaktadır. Her bölge için hem alarm (Kırmızı), hem de hata-devre dışı-test (Sarı) Led’leri ayrı ayrı mevcuttur. Yetkisiz kişilere karşı güvenlik anahtarı ve 3 farklı kullanıcı seviyesi bulunmaktadır. Her zon gerektiği takdirde geçici devre dışı bırakıldığı gibi aynı anda tamamı da devre dışı bırakılabilir. Panelin kısa devre korumalı 2 adet siren çıkışı, yangın ve hata için röle çıkışı, 24V DC Aux Yedek Besleme çıkışı vardır. Siren ve Röle çıkışlarının gecikmelerine ayrı ayrı süre verilebilir. (Ayarlar 15-30-45-60 sn olarak programlanabilir). Panel 24V ile çalışır ve her bir panele 12V sızdırmaz tipte 2 adet akü bağlanır. Oluşan tüm olayları müdahale olmaksızın izleme imkanı, son resetlemeye kadar olan olayların raporlanması öne çıkan başlıca özellikleridir.

Optik Duman Dedektörü

Eleks marka EOD Optik Duman Dedektörü algılama hücresine giren duman partikülleri tarafından ışığın dağıtılması veya emilmesi prensibi ile çalışan bir yangın algılama dedektör tipidir. Büyük partiküllü beyaz dumana duyarlıdır. En yaygın şekilde kullanılan bu dedektörün başlıca kullanım yerleri: UPS odaları, kablo şaftları, PVC yalıtım malzemelerinin bulunduğu ve bu tipte duman çıkaran yerler, vb. EN54-7 standardına sahiptir.

Standart Dedektör Soketi

EDB Serisi Eleks marka standart dedektör soketi tüm Eleks marka dedektörlerle uyumlu olacak şekilde imal edilmiştir. Montaj kolaylığı sayesinde işçilik maliyetini düşürür.

Sıcaklık Artış Hızı Dedektörü

Eleks marka ERD Konvansiyonel Sıcaklık Artış Hızı Dedektörü, ortamdaki sıcaklığın anormal ve hızlı bir şekilde aniden yükselmesine tepki verecek şekilde dizayn edilmiştir. İki termistör üzerindeki gerilimleri karşılaştırmak suretiyle yangını kısa sürede algılar.

Kombine (Duman+Isı) Dedektörü

Eleks marka ECD Konvansiyonel Kombine Dedektörü duman veya ısıya duyarlıdır. Kombine dedektör, ısı ve duman dedektörlerinin tüm özelliklerini bünyesinde barındıran çok fonksiyonlu bir cihazdır. Güçlü duman ve ısı algılama sayesinde olay anında hızlı ve güvenilir sonuçlar vermektedir. Kombine dedektörler yanlış algılama riski olan mahallerde kullanılabilir.EN54-5/EN54-7 standardına sahiptir.

Yangın İhbar Butonu

Yangın İhbar Butonları, Camı Kır plastik tipi şeklinde üretilmişlerdir. Dedektör zon hatlarına sınırsız sayıda bağlanabilirler. 24V olarak Yangın Algılama  Sistemlerinde, 12V olarak da Güvenlik Alarm Sistemlerinde kullanılır. Anahtar ile resetlenebilme özelliğine sahiptir. Opsiyonel koruma kapağı takabilme seçeneği mevcuttur. EN54-11 standardına sahiptir.

Sabit Sıcaklık Dedektörü

Eleks marka EHD-A (58) ve EHD-B (82) Konvansiyonel Sabit Sıcaklık Dedektörü, ileri termistör teknolojisi kullanılarak 58°C ve 82°C sıcaklığa duyarlı olacak şekilde dizayn edilmiştir. Duman dedektörünün kullanımının mümkün olmadığı çevre şartlarının bulunduğu ortamlarda sıcaklığın önceden belirlenen bir seviyeye ulaşması prensibiyle çalışan dedektör tipidir. EN54-5 standardına sahiptir.

Elektronik Siren Ledli 24V

Yangın algılama ve alarm sistemlerinde kullanılır. Sesli ikaz verebilecek şekilde dizayn edilmiştir. Siren aktif olduğunda üzerindeki 8 adet Led kırmızı yanar. Estetik görünümü, düşük akım tüketimi sayesinde Konvansiyonel sistemlerde tercih edilen bir üründür. EN54-3 Standardına sahiptir.

Yangın Çanı

Erken uyarı amacıyla üretilmiş elektromekanik bir sirendir.Yangın Algılama ve İhbar Sistemlerinde, Yangın Algılama ve Otomotik Söndürme Sistemleri, Güvenlik amaçlı kurulan sistemlerde, genel sinyalizasyonlarda ve geliştirilmiş alarmlar içinde kullanılabilmektedir.Metal Çan Kırmızı kullanımı kolay,estetik bir üründür.EN54-3 Standardına sahiptir.

Analog Adresli Yangın Algılama ve İkaz Sistemleri

Adresli Yangın Alarm Kontrol Panelleri 1 Loop’tan baslayarak Loop arttırma kartları ile 9 Loop’a kadar arttırılabilmektedir. Her Loop 240 adresli cihaz desteklemektedir. Grafiksel dokunmatik ekran ve aydınlatmalı led ısıklar mevcuttur. Küçük ve orta ölçekli projelere uygun 32 panele kadar network edilebilme ve ilave 56 adet zon led gösterge opsiyonel özelligi mevcuttur. Dahili RS 485 ve RS 232 çıkısı vardır.

 • 1 Loop’tan baslayarak 2 Loop arttırma kartları ile 9 Loop kadar büyüyebilme.
 • Türkçe Menü (Opsiyonel çoklu dil destegi)
 • Her Loop 240 cihaz destekler.
 • 1 adet hata röle çıkısı, 1 adet Siren çıkısı.
 • 1.000’e kadar Olay Hafızası
 • Grafiksel dokunmatik ekran (480×272 TFT 4,3”)
 • Renkli 14 adet Led ısık gösterge
 • 32 panele kadar Network imkanı (1,2 Km)
 • Opsiyonel 56 adet Led Zon gösterge
 • Dokunmatik ekran sık tasarım, kolay ve etkin kullanım
 • Tekrarlama Panel Opsiyonu (Network Kartsız Panelin Dahili 485 çıkıs ile maximum 500 mt mesafe